Aktualności

KRAKOWSKI DZIEŃ DLA SERCA

KRAKOWSKI DZIEŃ DLA SERCA

Pomimo znacznych postępów medycyny i sukcesu polskiej kardiologii, nadal jest wiele do zrobienia – zwłaszcza w kierunku edukacji zdrowotnej. 13 czerwca w Krakowie odbył się II Ogólnopolski Dzień Świadomości Niewydolności Serca.

Za sprawą Asocjacji Niewydolności Serca Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego od 2010 roku, corocznie w 13 krajach Europy prowadzona jest akcja, której celem jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat prewencji, diagnostyki oraz skutecznego leczenia niewydolności serca. W Krakowie dzień świadomości Niewydolności Serca obchodzony był już po raz drugi.

Dzięki postępom kardiologii w ciągu ostatnich kilkunastu lat, niewydolność serca jest chorobą, którą można skutecznie leczyć oraz której można zapobiegać. Pacjentów z tą chorobą jest jednak coraz więcej. Problem dotyczy około 1 miliona osób w Polsce oraz kilkunastu milionów w Europie.

Pomimo postępu medycyny i poprawy dostępu do skutecznych metod leczenia, śmiertelność wśród pacjentów wciąż jest wysoka. W całej populacji chorych z przewlekłą niewydolnością serca, śmiertelność wynosi około 10% rocznie co stanowi ok. 60 tysięcy zgonów w naszym kraju. Nie należy również zapominać o kosztach opieki nad chorymi, który pochłania 3 mld zł rocznie.

Przyczyną niewydolności serca są najczęściej choroby układu krążenia takie jak zawał serca, nadciśnienie tętnicze, czy choroba niedokrwienna serca. Dlatego bardzo ważne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych i kształtowanie wśród pacjentów prozdrowotnych zachowań – mówi prof. dr hab. med. Dariusz Dudek – kierownik II Oddziału Klinicznego Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych Szpitala Uniwersyteckiego UJ Collegium Medicum w Krakowie (inicjator Klubu Pacjenta).